Aby przystąpić do Stowarzyszenia jako członek zwyczajny, należy:
1. pobrać odpowiedni formularz --> http://lgdsasiedzi.eu/index.php/do-pobrania/8-deklaracje-czlonkowskie
2. prawidłowo i czytelnie wypełnić pobrany formularz; w przypadku osoby prawnej do deklaracji należy obowiązkowo dołączyć uchwałę organu o przystąpieniu do Stowarzyszenia i wskazaniu osoby uprawnionej do reprezentacji;
3. złożyć deklarację (z zał. - jeśli dotyczy) w siedzibie LGD.
Władzami Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego, zgodnie ze Statutem, są następujące organy:
* Walne Zebranie Członków (składające się ze wszystkich członków zwyczajnych Stowarzyszenia)
* Zarząd
* Rada
* Komisja Rewizyjna.
Listy członków poszczególnych organów do pobrania poniżej.
Obszar objęty Lokalną Strategią Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego znajduje się w południowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, przy granicy z województwem wielkopolskim.
Lokalne Grupy Działania (LGD) to rodzaj partnerstwa terytorialnego, tworzonego na obszarach wiejskich w ramach unijnego programu Leader, zrzeszającego przedstawicieli trzech sektorów: publicznego, gospodarczego i społecznego. Zadaniem LGD jest opracowanie Lokalnej Strategii Rozwoju, a następnie jej wdrożenie poprzez realizację wynikających z niej przedsięwzięć i projektów, opierających się na zasobach ludzkich, kulturowych, naturalnych, historycznych itp. danego obszaru, a także na wiedzy i umiejętnościach przedstawicieli trzech wymienionych sektorów.
Proces budowy partnerstwa rozpoczął się na początku 2006 roku, kiedy przedstawiciele gmin oraz podmiotów z sektora gospodarczego i społecznego podjęli decyzję o nawiązaniu współpracy i powołaniu LGD w formie fundacji. Współpraca podmiotów wynikała ze wspólnego położenia członków partnerstwa na trasie Szlaku Piastowskiego. Stąd też wzięła się nazwa Lokalnej Grupy Działania.